niedziela, 11 marca 2012
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski
SZLAK TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA MAŁOPOLSKI - Pani Bernadetta Michalik potrafi w jedną noc wydziergać koronkową suknię. Państwo Totoś z Sidziny mają w swojej pasiece przeszklone ule, dzięki którym można obserwować, zwykle niedostępne, życie pszczół. Pani Weronika Targosz wykonuje z bibułki tulipany, kaczeńce, goździki, a nawet gałązki jabłoni. Koronkarstwo, pszczelarstwo, bibułkarstwo, a także garncarstwo, zabawkarstwo, tkactwo czy wyrób pieczywa tradycyjnego - to tylko niektóre z 24 dawnych zawodów, które można poznać dzięki Szlakowi Tradycyjnego Rzemiosła. Obejmuje on nie tylko muzea, skanseny czy izby regionalne, ale przede wszystkim pracownie i prywatne domy twórców.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski został podzielony na 6 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką i Gorlicką. Podczas wędrówek Szlakiem można obecnie odwiedzić 76 miejscowości i poznać 130 twórców. Podróż Szlakiem to doskonały sposób na połączenie aktywnego wypoczynku z odkrywaniem malowniczych zakątków regionu, z poznawaniem niezwykłych, pełnych pasji artystów i rzemieślników oraz nauką dawnych technik rękodzielniczych. Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to powrót do czasów, gdy przedmioty codziennego użytku powstawały dzięki pracy ludzkich rąk, często w domach lub przydomowych warsztatach. Taka podróż w czasie może być szczególnie fascynująca dla dzieci i młodzieży, przyzwyczajonych do tego, że miód i mąkę przynosi się z supermarketu, a gotowe stoły i krzesła kupuje w sklepie meblowym.
Szlak daje możliwość uczestniczenia w warsztatach i prezentacjach, podczas których zobaczymy artystów i rzemieślników przy pracy, wysłuchamy opowieści o ich zawodzie, przyjrzymy się procesowi wypiekania chleba czy produkcji miodu oraz samodzielnie wykonamy drewnianą zabawkę, garnek czy różę z bibuły. Szlak ma za zadanie ułatwiać osobisty kontakt z twórcami w miejscu, gdzie żyją i pracują, a tym samym umożliwić szersze poznanie naszej kultury i tradycji w aktywny i ciekawy sposób.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz